Co je to elektrický jistič
Elektřina je nejspolehlivější zdroj energie na světě, který byl roku 1879 inspirací pro vynález jističe. Je to jednoduchý spínač, který přeruší tok elektřiny, když zaznamená poškození jako je zkrat nebo přetížení vysokým elektrickým proudem. Tím se předejde poškození elektrických spotřebičů v domácnostech a v konečném důsledku i požárům. Jednoduše řečeno, jeho účelem je chránit elektrické instalace před účinky poruchových proudů.
Historie jističe
V minulosti, když ještě jističe neexistovaly, americký vynálezce Thomas Edison zkoumal, jak zabránit zkratu, či přetížení elektrického obvodu. Jelikož po objevení elektřiny a první žárovky se začala elektřina prosazovat a stále víc objevovat v domácnostech, kontrola před nežádoucími účinky elektrické energie se stala velkým problémem. Edison nejdříve vymyslel pojistky, které však byly jen na jedno použití, narozdíl od jističe, který je možné použít víckrát a to bez poškození. Nápad dostal Thomas Edison poprvé v roce 1879, kdy si ho dal i patentovat. V roce 1898 byl použit první elektrický jistič na železniční stanici L Street od společnosti Boston Electric Light Company. Později, v roce 1900 vynálezce Granville Woods vylepšil Edisonův návrh a vynalezl automatický elektrický jistič. Od té doby prošlo toto elektrické zařízení mnoha změnami až po současnou verzi, kterou používáme dnes. Mezi první výrobce patřila společnost Cutter Manufacturing Company, která vyráběla první jističe ve Philadelphii v roce 1904. Zařízení dosáhlo obrovského úspěchu a do historie se zapsalo pod názvem ITE jistič. (Inverse Time Element – inverzní časový prvek). V praxi to znamená, že v případě poruchy reaguje tím rychleji, čím větší poruchový proud teče obvodem. Tento princip je dodnes jádrem všech nadproudových jističů. První specifikace pro jističe se objevily až po roce 1922. Dnes už známe různé typy zařízení pracujících na principu ITE. A kdy byly poprvé ističe použity v domácnostech? Pro obytné domy byly dostupné už ve 30. letech 20. století. První opravdové jističe, které byly použity, pocházejí ze 40. let 20. století.
První jistič r. 1917 (7)
Kdy nahradily pojistky elektrické jističe?
Podle dostupných informací začal přechod z pojistek na jističe stoupat v 50. letech. Pojistky a jističe slouží stejnému účelu. Výhodou pojistek je jejich jednoduchost a vysoká spolehlivost. Výhodou jističů je zase možnost jejich opakovaného použití. Pokud tedy dojde k poruše, nemusí dojít k jejich výměně jako v případě pojistek.
Staré keramické pojistky
S jističi přišly i první bytové rozvodnice
V případě domácností byla v minulosti poptávka po energii poměrně malá. Neexistovaly televizory, mikrovlnné trouby, sušičky prádla apod. V bytech proto stačilo jištění v malých skříňkách. Později, v 50. – 60. letech přišel na scénu elektrický jističový panel, který je standardem až dodnes. Panel umožňuje v budoucnosti doplnit instalaci o další jištěné obvody.
Stará elektrická panelová skříňka
Nová panelová skříňka s automatickými jističi
Elektrické jističe jsou v současnosti nejdůležitějšími bezpečnostními prvky každé elektroinstalace. Jejich výběr byste proto neměli podceňovat. V našem portfoliu společnosti EXTEC najdete jističe určené do průmyslu do výbušného prostředí od oblíbené značky Eaton. Pro více informací nebo v případě zájmu kontaktujte naše obchodní oddělení: obchod@extec.sk
Zdroje:
(1) http://www.historyannex.com/the-history-of-the-electrical-breaker/
(2) https://sk.mosg-portal.com/invented-circuit-breaker-6529651-7452
(3) https://www.dailyautomation.sk/prvky-rozvadzaca-istic/
(4) https://www.bmelektro.sk/stare-istice-dozivaju-je-potrebne-ich-vymeni/
(5) https://www.howtolookatahouse.com/Blog/Entries/2019/10/when-did-circuit-breakers-replace-fuses-in-homes.html
(6) https://breakeroutlet.com/blog/the-advent-of-circuit-breakers/
(7) https://historicpittsburgh.org/islandora/object/pitt:20170323-hpichswp-0019