Využít sílu Slunce
Celosvětová poptávka po energii neustále roste. Jenže zásoby fosilních paliv mizí rychlostí blesku a těžba ropy a zemního plynu je stále nákladnější. Jaké máme alternativy? Budoucnost patří obnovitelné energii. Vítr, voda i slunce budou v budoucnu sloužit i k tomu, aby nám v domácnostech nezhaslo světlo. Fotovoltaika je neustále rostoucí technologie výroby zelené energie, která využívá obnovitelnou energii ze slunce a instaluje se pomocí fotovoltaických panelů.
Zdroj: stock.adobe.com
Význam fotovoltaiky
Fotovoltaické panely umístěné na průmyslových budovách jsou oproti těm na rodinných domech využívané s větší racionalitou. Denní diagram spotřeby elektrické energie v rodinných domech nám zobrazuje, že zvýšená spotřeba elektřiny je převážně ráno a večer. Fotovoltaický panel umístěný na střeše rodinného domu tak většinu dne dodává vyrobenou elektrickou energii do sítě. Řešením je baterie s úložištěm, která ale v průběhu let degraduje a když nastane čas návratnosti finančních nákladů, je potřeba další investice do výměny baterie. Když zvážíme možnost uschovat sluneční energii ve formě jiné energie na pozdější spotřebu, slouží právě například masokombináty jako ideální příklad. Namísto dobíjení baterií se sluneční energie transformovaná pomocí fotovoltaických panelů ukládaná ve formě energie chladu a udržuje prostory potřebné na uskladnění výrobků vychlazené na požadovanou teplotu. Všecko se to děje po dobu slunečných dní a čím víc slunečných paprsků dopadá na budovu, tím je v budově chladněji. Elektrickou energii tedy vyrábíme v blízkosti místa, kde se zároveň spotřebovává. Snižují se tak ztráty z transportu elektrické energie na dlouhé vzdálenosti.
Ochrana proti bleskům a přepětí
Při řešení fotovoltaických panelů ale nastávají i jiné technické problémy. Před zahájením realizace si investor musí nechat přepočítat statický posudek střechy, nakolik se zvyšuje hmotnost každým instalovaným KW elektrické energie ve formě fotovoltaických panelů. Ne každá střecha bude moct být využita pro pokrytí panely. Další nutností je rekonstrukce, nebo instalace hromosvodu a přepěťové ochrany. Každé zařízení musí být také udržované a chráněné proti bleskům a přepětí. Ochrana proti přepětí je ochrannou investicí fotovoltaického zařízení, které je neustále vystavené vnějším vlivům a proto by to měla být pro investora projektu priorita a měl by počítat s investicí do hromosvodné ochrany. Základem pro výběr a uspořádání opatření proti bleskům a přepětí je koncept zón ochrany ať už v případě střešních elektráren nebo v případě solárních parků.
Zdroj: stock.adobe.com
Projekt fotovoltaiky
Slovenská společnost Tauris, výrobce známých masových výrobků, dlouhodobě rozšiřuje výrobní kapacity a zároveň zefektivňuje spotřebu energií. Na střeše čtyř výrobních provozů na Slovensku postaví vlastní fotovoltaickou elektrárnu. V Extecu jsme uchopili výzvu fotovoltaiky ve společnosti Tauris z komplexního hlediska. „Nenabízíme jen produkt, snažíme se navrhnout řešení vyhovující potřebám zákazníka,“ říká Marek Grajko, projektový manažer EXTEC. Každý projekt zodpovědně posoudíme, navrhneme optimální sklon a umístnění panelů. Náš tým projektantů následně rozvrhne optimální konfiguraci prvků fotovoltaického systému, navrhne hromosvod a ochranu před účinky atmosférického přepětí. Při obhlídce posoudí existující elektroinstalaci v budově, zjistí využití původních rozváděčů a body napojení, měření a do návrhu zahrne ochranu citlivých míst v budově a mimo ni. Po naší případné dohodě toto řešení kompletně zrealizujeme na klíč.
střecha výrobního provozu Tauris Spišská Nová Ves před instalací FV panelů
Zdroje:
(1) konzultace s projektovým manažerem EXTEC s.r.o.