Zajímavosti z historie elektřiny za posledních 100 let na Slovensku

Kdysi dávno před 100 lety jsme uměli žít bez elektřiny, navíc byla jen pro bohaté. Dnes se už bez ní nedá existovat. Bez elektřiny by se dnes zhroutil život, zejména ve městech. Kdysi jsme ji dokonce odmítali, protože jsme se jí báli.

Počátky elektřiny na Slovensku

Na území dnešního Slovenska se za první využití elektrické energie považuje rok 1884, což bylo až 4 roky po tom, co Edison v roku 1879 vynalezl žárovku, která se stala symbolem elektřiny. Začátkem elektrifikace se stalo veřejné osvětlení. Elektrickým žárovkám však předcházely pouliční plynové lampy. Když se Prešpurk (Bratislava) od poloviny 19. století zařadil mezi vyspělá města Evropy, plynárny, které osvětlovaly ulice, se začaly bouřit a vznikaly různé kampaně proti elektrickému světlu. Zejména o tom, jak škodí zdraví a zabíjí. Někteří nový zákazníci přišli o život kvůli špatné manipulaci s elektřinou, hlavně při styku s vodou. Důvodem byla špatná informovanost o správném používání.

První Edisonova žárovka. 3D ilustrace první Edisonovy žárovky vyrobené v roce 1879 a patentované v roce 1880.

Zábava i pod elektrickými žárovkami

Výhody elektřiny začaly využívat i kulturní zařízení. Divadla ji využívala pro světelné efekty. Největším výrobcem jevištního osvětlení se stala roku 1896 společnost Kliegl bros. Osvětlení se začalo využívat i v zábavních podnicích. Nejznámější byly taneční zábavy pod elektrickými žárovkami. Brzy začalo elektrické osvětlení pronikat i do městských bytů. Do vzniku ČSR v roku 1918 elektřinu ale využívalo přibližně jen 14 % obyvatelstva.

Kleigl Brothers z roku 1922, zobrazující přenosné osvětlovací zařízení používané v Lasky Hollywood Studios, (zdroj: www.wikipedia.org)

V kostele svítili dříve než doma

Nejpočetnější část společnosti na Slovensku po roce 1918 tvořily rolnické rodiny. Zemědělství bylo nejdůležitější hospodářské odvětví, ale v porovnaní s ostatními zeměmi Evropy bylo zaostalé. Slovenský rolník byl velmi konzervativní a bránil se jakýmkoliv novým technickým objevům. V polovině 30. let se na území Čech a Moravy už pracovalo se zemědělskou technikou, kterou poháněly elektromotory. Na Slovensku se však nepodařilo překonat staré pracovní metody a v zemědělství se elektrická energie využívala minimálně. Odpůrci elektřiny na Slovensku byli zejména obyvatelé malých obcí. Obce byly tvořeny rolnickými rodinami, které, jak už jsme zmínili, odmítaly jakékoliv výdobytky techniky. I proto dosud zaostávají za městy, zejména obce na východním Slovensku. Zajímavé je, že jako první začal na vesnicích využívat elektrickou energii kostel a fara. Rozdíly mezi městem a venkovem byly tak velké, že můžeme říci, že Slovensko bylo rozdělené na dvě země.

Výstavba pomáhala elektrifikaci

Ve 20. letech se začalo ve velkém stavět. Při výstavbě bytů ve městech se kladl důraz už i na osvětlení všech místností. Na vesnicích stále panoval odpor k elektřině a žárovky lidé využívali minimálně. Navíc ne každý si mohl elektřinu finančně dovolit. Děti se stále ještě učily při svíčkách a na vesnici se svítilo jen v maštali. Koncem 30. let byla už na trhu velká nabídka elektrických domácích spotřebičů. Nejpoužívanějšími byly žehlička, elektrická plotna nebo vysavač. Běžně se však daly koupit topná tělesa a kamna, bojlery, chladničky, pračky, vysoušeč vlasů, šicí stroj, gramofon a další. Největší boom byl však rozhlasový přijímač – rádio. Existovaly i elektrické výtahy, které byly ale velmi ojedinělé. Většinou se stavěly dvoj až maximálně pětiposchoďové budovy a tak na Slovensku tehdy měly výtahy minimální využití.

Vintage rádio 1930 

Dříve či později podlehneme

Elektřina se postupně stala natolik důležitou komoditou, že kvůli ní během první světové války dokonce změnili čas, protože chtěli ušetřit energii potřebnou na večerní osvětlení. Tehdejší Uhersko patřilo mezi první země, které zavedly změnu času roku 1916. Z historie tedy vyplývá, že technickému pokroku se nedá vzdorovat věčně. Nakonec tak či tak podlehneme a posuneme se vpřed, ať už chceme nebo nechceme.

Zdroje:

(1) PhDr. Miroslav Sabol, PhD., Článek je součástí rubriky Věda, výzkum – naše šance.

https://www.aktuality.sk/clanok/1w7s9mw/pociatky-elektriny-v-slovenskych-domacnostiach/

(2) https://www.sse.sk/aktuality/top-zaujimave-fakty-o-elektrine-pobavia-a-prekvapia-aj-vas?page_id=10038

(3) https://plus7dni.pluska.sk/historia/hra-ktoru-nehrali-podla-pravidiel-pred-140-rokmi-predstavil-edison-prvykrat-ziarovku

(4) https://plus.sme.sk/c/20947158/ceskoslovenska-ziarovkou-svietili-slovaci-v-mastali.html

(5) http://klieglbros.com/

Zajímavosti z historie elektřiny za posledních 100 let na Slovensku

Prohlédnout další obsah:

EXTEC team
Jana Lorencová

Svítíme déle než ostatní

Chceme se pochlubit tím, že umíme vyřešit požadavek zákazníka na netypické LED osvětlovací zařízení. Tento typ zařízení se nedodává běžně každý den. Na přelomu roku

Přečíst si článek »
EXTEC team
Jana Lorencová

Máme nový web!

Po dlouhé době se nám konečně podařilo spustit nový web. Kromě nového designu jsme pro vás připravili přehledněji rozdělený obsah, který vám lépe přiblíží nabídku

Přečíst si článek »
Osvětlení
Jana Lorencová

Přepnout na LED?

Prodej zářivkových svítidel končí Pokud používáte zářivkové osvětlení v prostředí s nebezpečím výbuchu, připravte se a jednejte co nejdříve. V rámci EU končí prodej

Přečíst si článek »