Požární detektory

Definice

Požární detektor patří mezi zabezpečovací techniku, která zabraňuje vzniku požáru v nejranějším stádiu. Je to zařízení, které ohlásí požár včas, než se rozšíří. Může být montovaný samostatně, nebo může být součástí protipožárního systému celé budovy – Elektrické požární signalizace (EPS). EPS se instaluje v komerčních, veřejných a průmyslových objektech, kde umožňuje z hlavní ústředny sledovat stav všech detektorů v celé budově. Požární detektory, nebo tzv. hlásiče požáru, mohou být spuštěny kouřem, plameny a teplem nebo jakoukoliv kombinací těchto různých faktorů.

Jaké detektory známe?

Věděli jste, že ve skutečnosti existují čtyři různé typy detektorů, které se používají na snímání přítomnosti požáru? Nejlepším způsobem jak zjistit, který druh detektoru je pro vaši firmu nebo budovu správnou volbou, je pochopit rozdíl mezi nimi. Rozdíl je v tom, jak požár detekují a kde chceme detektor umístit. Podle druhu senzorů rozlišujeme detektory: optické, ionizační, teplotní a optické/ionizační.

Optické detektory

Běžný a jednoduchý je požární detektor, který pomocí odrazu paprsku rozezná kouř v místnosti a tím spustí alarm. Používá se zejména v domácnostech, kde hrozí vznícení elektroinstalace. Nehodí se do vlhkých a prašných prostorů, protože je méně citlivý.

Teplotní detektor

Detektor, který zaznamenává teplotu v místnosti na základě snímače teploty. Reaguje na prudký nárůst teploty, nebo na překročení nastavené maximální teploty. Jsou určené do prostorů, kde není možno použít kouřové hlásiče, na rozdíl od kterých nejsou ovlivněné výpary, parami nebo kondenzací – garáže, kuchyně. Je spolehlivý, avšak má pomalejší reakční čas než jiné detektory.

Ionizační detektor

Ionizační detektor dokáže rozpoznat kouř i zápach, je vysoce citlivý a proto není vhodný do kuchyně. Je účinný pro detekci požáru, který se rychle šíří.

Ionizační/optický detektor

Oblíbenec mnohých profesionálů, kombinace považovaná za nejlepší typ detektoru. V těchto zařízeních jsou umístěny oba typy detektorů kouře v jedné jednotce, aby se zajistilo, že jakákoliv přítomnost kouře bude detekovaná včas.

Výběr a umístění detektoru

Požární detektor vybíráme podle způsobu instalace a umístění a podle toho, jestli je ho možné zapojit na centrální zabezpečovací systém nebo jen samostatně. Výběr a umístění je třeba si předem promyslet. Je třeba vzít v úvahu, kde se nacházejí možné zdroje požáru a kudy se bude kouř z požáru pravděpodobně šířit. Jeden detektor je dostačující na ochranu plochy 10 – 20m2.

Moderní detektor kouře Vám umí krom spuštění alarmu nabídnout i mnoho jiných funkcí. Například indikaci stavu baterie samostatného detektoru, LCD display ukazující teplotu a čas, informace o minulých událostech nebo odeslání sms v případě poplachu. Od roku 2008 musí být podle vyhlášky každá novostavba a vymezený stavební objekt vybavený detekčním a signalizačním zařízením v závislosti na rozloze objektu. Funkčnost by se měla kontrolovat jedenkrát ročně a opravu detektoru má provést výhradně kvalifikovaný technik!

EPS od Extec-u

Naše společnost EXTEC nabízí instalaci kompletní elektrické požární signalizace. Jsme dodavatelem kompletních řešení v oblasti EPS. Od návrhu ideálního řešení, vypracování projektové dokumentace až po dodávku a instalaci zařízení. EPS realizujeme zejména v průmyslovém odvětví, kde se nachází výbušné prostředí – Mondi SCP, Nafta Plavecký Štvrtok, ale i v civilních prostorech – Dom kultúry Šaľa.

Pořídit si detektor i domů?

Požárnímu detektoru za svůj život vděčí už nejeden člověk. Jsou napojené na hasičské systémy a mohou rychle přivolat profesionální pomoc. Vybavte svůj dům detektorem kouře, abyste zajistili bezpečnost v případě požáru. I laciný požární detektor může zabránit požáru a ochránit Váš život i majetek.

Zdroje:

(1) https://www.greelane.com/sk/science-tech-math/veda/how-do-smoke-detectors-work-602181/

(2) https://sk.wiki-interior.com/6875801-smoke-detector-how-does-it-work

(3) https://www.bola.sk/poradna/detektory-dymu

(4) https://www.atotalsolution.com/blog/fire-protection-the-four-types-of-fire-detectors/

Požární detektory

Prohlédnout další obsah:

EXTEC team
Jana Lorencová

Svítíme déle než ostatní

Chceme se pochlubit tím, že umíme vyřešit požadavek zákazníka na netypické LED osvětlovací zařízení. Tento typ zařízení se nedodává běžně každý den. Na přelomu roku

Přečíst si článek »
EXTEC team
Jana Lorencová

Máme nový web!

Po dlouhé době se nám konečně podařilo spustit nový web. Kromě nového designu jsme pro vás připravili přehledněji rozdělený obsah, který vám lépe přiblíží nabídku

Přečíst si článek »
Osvětlení
Jana Lorencová

Přepnout na LED?

Prodej zářivkových svítidel končí Pokud používáte zářivkové osvětlení v prostředí s nebezpečím výbuchu, připravte se a jednejte co nejdříve. V rámci EU končí prodej

Přečíst si článek »